• To warto przeczytać

• " Mały Lord" to książka F.H Burnett o chłopcu o imieniu Cedryk z pięknymi, jasnymi lokami, z wielkim sercem i zawsze uśmiechniętą buzią.

Cedryk urodził się w Ameryce i tam wychował. Sytuacja zmusila go do wyjazdu do Anglii, ponieważ tam ma dziadka ,po którym przejmie majątek. Dziadek przyjmuje wnuka i jego matkę bez entyuzjazmu, ale z czasem kiedy coraz bardziej poznaje Cedryka i jego prawy charakter, akceptuje jego i jego matkę, a sam ze starego zgorzkniałego i zachłannego człowieka zmienia się w dobrego przyjaciela wszystkich i to dzięki małemu dziecku, tóre pokazało mu co to dobroc i miłość.

" Słup soli" - Elżbieta Zubrzycka

Książka ta pokazuje problem przemocy z dwóch perspektyw: ofiary dręczenia i biernych obserwatorów. Słup soli uświadamia dzieciom, że ich milczenie i bierna postawa wspiera szkolnych dręczycieli i zachęca do działania. Co może zrobić pojedyncze dziecko, aby się temu przeciwstawić.

Dzieci często słyszą , że zamiast prezentu powinny dostać rózgę pod choinkę. Tymczasem często rózgę należałoby dać dorosłym. Co kryje się pod tytułem Rózga? Niezwykłe, przewrotne, wzruszające i mądre opowiadanie Grzegorza Kasdepke o dziecięcych marzeniach i ich urzeczywistnianiu nieraz okupionym wyrzeczeniami.